Kabızlığa Ne İyi Gelir ? Kabızlıktan Kurtulmanın Doğal Yolları Neler ?

kabizliga-ne-iyi-gelir-kurtulmanin-yollari

Hemen hemen herkesin kronik olarak veya aralıklarla başına gelebilen bir sindirim sistemi sorunu olan kabızlığa ne iyi gelir ? Hayatı size dar eden, gün içerisinde fiziksel ve ruhsal olarak sizi etkileyen kabızlıktan kurtularak sağlıklı, rahat bir hayat mı geçirmek istiyorsunuz ?

Öncelikle, kabızlığın neden kaynaklandığını inceleyelim ve sonrasında da kabızlık sorununun bitkisel çözümlerine eğilelim. Ayrıca yazımızın içerisinde sizler için derlediğimiz ” Kabızlıktan Sakınmak İçin 10 Öğüt”  kabızlıktan uzak sağlıklı bir yaşam için sizlere yol gösterici olacaktır. Şimdi sizler için kabızlığı mercek altına alıyoruz…

kabizliga-ne-iyi-gelir

Kabızlık Neden Oluşur ?

Kabızlık,sindirim problemleri arasında en çok karşılaşılan sorunlardan biri şüphesiz.

Tıp dilinde, bağırsağın sindirimde görevini yapmakta güçlük çekmesi, hareketlerinin yetersiz olması olarak tanımlanıyor Kabızlık. Peki, kabızlık neden olur ve neden hayatımızı bizlere dar eder ?

Öncelikle, günümüzde hızlı ve tempolu hayat şartlarında, bireylerin beslenme düzenine dikkat etmemesi, lifli ve yağlı besinlerin yeterince tüketilmemesi nedeniyle kabızlık oldukça yaygın görülmeye başlanmıştır. Tabi kii kabızlığın spesifik olarak tek bir nedeni yok. Bir çok faktörden dolayı kabızlık karşılaşılabilen bir sindirim bozukluğu. Kabızlığı tetikleyen bir çok faktörü, kabızlık nedenleri olarak sizler için derledik.. Buyrunuz 🙂kabizliga-ne-iyi-gelir

-Lifli besin maddelerinin az tüketilmesi (Kayısı,Elma,Portakal Muz, Böğürtlen, Kiraz, Şeftali,Buğday Kepeği, Yulaf Kepeği, Kuru Havuç,bezelye,soya)

-Antiasitik ilaç kullanımı(mide asidi ilacı v.b)kabizliga-ne-iyi-gelir

-Bağırsak Kanseri

-Fazla Süt ürünü tüketimi

-Huzursuz Bağırsak Sendromu

-Gebelik Durumu

-Uzun Süreli Seyahatler nedeniyle bağırsakların tembelleşmesi

Kabızlıkla ilgili bu gibi faktörleri çok iyi bir şekilde incelemek gerekir.Uzun süreli ve düzenli beslenmeyle geçmeyen kabızlıklarda ise doktora görünmekte fayda vardır. Peki hastanelik, doktorluk olmadan kabızlığın çözümleri neler ? Öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin beyler bayanlar 🙂

Kabızlığın Çözümü Var Mıdır ?

Sindirim sistemini zorlaştıran, gün içinde bizim için büyük bir engel olabilen Kabızlığın çözümü üzerine eğildiğimizde, öncelikle eksik ya da düzensiz beslenme karşımıza çıkıyor. Öncelikle gece uyumadan ve sabah kalktığınız da aç karnına su içmeye özen gösteriniz. Bu davranış, kabızlık sorunuyla karşılaşmamanıza yardımcı olacaktır. Bu açıdan günde en az 2 veya 3 litre su tüketimi bu konuda çok önemli. Peki kabızlığa iyi gelen yiyecekler neler ?kabizliga-ne-iyi-gelir

Lif içerikli muz, kayısı, buğday kepeği, bezelye gibi besinleri tüketmemiz kabızlığın geçmesi için çok önemli. Fazla süt ürünü tüketmekte kabızlığa yol açabilen bir başka faktör bunu da beslenme düzeni içerisinde ele alabiliriz ve bu konuda da dikkatli olmamız gerekir..Yoğun iş temposundan dolayı yaptığınız uzun seyahatler bağırsakların tembelleşmesine neden olarak kabızlık sorunuyla karşılaşmanıza da neden olabilir. Bu yüzden bu tip yolculuklara çıkmadan önce yanımızda yukarıda bahsettiğimiz lif içerikli besinler bulundurmalı ve yol boyunca aralıklarla bunları tüketmeliyiz.

Kabızlık konusunda bitkisel desteklerden bu aşamada önem taşıyor. Bitkisel çaylar sindirim sisteminizi rahatlatmakta yardımcı olacaktır.

Kabızlıktan Kurtulmanın Yolları Nelerdir ?

Kabızlığın, hayatımızı zorlaştıran ve oldukça yaygın karşılaşılan bir sindirim sistemi bozukluğu olduğundan bahsetmiştik. Peki kabızlıktan kurtulmanın yolları neler ? Kabızlığa ne iyi gelir ?  Nelere dikkat edersek kabızlık sorunuyla karşılaşmayız ? Kabızlık nasıl geçer ? Bu konuda yapmamız gerekenleri sizler için irdeledik ve maddeler halinde bunları sıralıyoruz:

İşte sizler için derlediğimiz Kabızlıktan Sakınmak İçin 10 Öğüt !

1- Bol su tüketiniz

2- Uzun süreli seyahatlerde yanınıza lifli besinler almanız sizin yararınıza olacaktır ( kuru kayısı ve muz tüketebilirsin)

3- Kola ve kahve gibi içecekleri az tüketmelisinizkabizliga-ne-iyi-gelir

4- Baklagilleri( kuru fasulye-nohut) çok fazla tüketmeyin

5- Yüksek şekerli gıdaları tüketme ya da bunu yapamıyorsanız azaltmaya çalışın

6- Prebiyotik yoğurt tüketmeniz kabızlıktan kurtulmana yardımcı olacaktır

7- Tek seferde fazla yemek yemekten kaçınmalısınız

8- Bol bol yürüyüş yapıp, spora önem vermelisiniz

9- Kırmızı et ve tavuk yemeyi azaltın. Daha çok sebze ve balık ağırlıklı beslenmeye özen gösterin

10- Bitkisel çay için.

Kabızlıktan Kurtulmanın Doğal Yolları ?

kabizliga-ne-iyi-gelir

Yukarıdaki 10 öğüt içerisinde şüphesiz ki en önemlileri beslenme düzenimizle ilgili olanlar. Yukarıdaki verdiğimiz öğütlere ek olarak  kızartma ve kavurma gibi yemeklerden kaçınmamız gerektiğini de eklemeliyiz sanırım

Çünkü bu yemekler içeriklerinde yoğun ve zararlı yağlardan dolayı sindirimimizi güçleştirip, kabızlığı tetiklemektedir. Ayrıca öğlen ve akşam öğünlerinde de çorbayı menümüzde bulundurmak sindirim açısından yararlı olacaktır.

Bitkisel çaylarda sindirim sistemimiz için oldukça yardımcı olan başlıca besinlerdendir. Piyasada bir çok markanın kabızlıkla ilgili çayı bulunmakta. Sizler için bu ürünleri inceledik.

 

Bu çayları tüketirken ürünlerin tescillerini ve güvenilirliklerini dikkat etmek önem taşıyor. Aksi takdirde sağlıklı olmak isterken durumunuz yokuş aşağı frenleri patlamış kamyon misali olabilir..

İncelediğimiz ürünler arasında bizim gözümüze çarpan ise GMP Belgeli yani “Good Manufacturing Practices-İyi Üretim Uygulamaları) onaylı, herhangi bir yan etkisi bulunmayan Rhamnus Kabızlık Çayı.

Bağırsakların hareketlerine yardımcı olarak sindirimi rahatlatan, kabızlık ve bağırsak tembelliğini önleyen Rhamnus, Luis Bien tarafından modern tesislerde üretiliyor.

rhamnus_kabizlik_cayi

İçeriğinde bulunan: Yeşilçay, Funda,Acı Çehre, Biberiye, Sinemaki Yaprağı, Barut Ağacı Kabuğu, Gimneya, Mate Yaprağı, Sinirli Ot, Çoban Çökerten ile tamamen bitkisel bir ürün Rhamnus Kabızlık Çayı’nın kullanımı ise oldukça pratik ve basit.

Gündelik kullanıma uygun olan Rhamnusu tüketmek için, bir fincan içerisinde kaynar suyla beraber 5 dakika demleye bırakmanız yeterli. İsterseniz arzunuza göre içerisine tatlandırıcı da koyabilirsiniz..

Böylelikle çay saatlerinizi doğal tedavi saatlerine çevirebilir, hayatınızı zorlaştıran, size yaşamı dar eden kabızlık belasından uzak durabilirsiniz!

Daha sağlıklı daha güzel günler için blog yazılarımız devam edecek. Takipte Kalın!

Sağlıcakla!

M. Enver Sözen

Rhamnus Kabızlık Çayı Video

 

Kabızlığa Ne İyi Gelir ? Kabızlıktan Kurtulmanın Doğal Yolları Neler ?” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat